Колкави се шансите за да се заразите со ковид 19 доколку ги примите двете дози вакцини?

Кај вакцинираните лица, кои ги примале обете дози, шансата за повторна инфекција била 0,5 проценти, покажа студија објавена во New England Journal of Medicine.

Студијата е спроведена на 417 вработени на Универзитетот Рокфелер кои примиле две дози Pfizer или Moderna, а само од две биле повторно инфицирани. Односно две жени се  заразени со јужноафриканскиот вид, пренесува CNN.

Едната е потполно здрава 51-годишна жена, која доби позитивен тест за ковид 19 дена по приемот на втората доза на Модерна, а другата е исто така потполно здрава 65-годишна жена, која исто така беше позитивна на ковид по еден месец откако ја примила втората доза на Фајзер.

Извор: Lokalno.mk

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!