Интересно

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Место каде што се собираат прашина и бактерии: Како едноставно да го исчистите вентилаторот во бањата

Чистењето на бањата е меѓу најнеомилените домашни работи. Сепак, неизбежно е да се чисти и одржува, бидејќи ова е местото кое најбрзо се валка...

Голема е симболиката на црвеното вапсано јајце: Тоа е крвта на распнатиот Исус кој маченички умира за спас на душите на луѓето

Пред изгресонце изутрината се вапсаа велигденските јајца. Според традициите првото е Господово, другото за домаќинот, третото за среќа и бериќет во семејството. Оставени беа...

Пред изгрејсонце се вапцаат три црвени јајца, а ова треба да го направите со првото ланско јајце

Првото вапцано јајце во домаќинството се нарекува чуваркуќа, бидејќи како што самото име говори, ја чува куќата и домашните од болести и секакво зло....

Како да добиете интензивна црвена боја на јајцата: Оваа метода дава најдобри резултати

Црвената е традиционалната боја со која ги бојадисуваме велигденските јајца. Црвената боја ја симболизира пролеаната крв на Исус Христос за време на мачењето и распнувањето...

Виц од кој течат солзи: Се оптегнува Србинка на плажа во Охрид и му вели на келнерот

Се оптегкнува Србинка во Охрид на плажа кај Стефан (во МЕТРОПОЛИС БИЧ) и му вели на келнерот: -Молим вас господине једно пиче са лимун,...

Виц на денот:Се возат Македонец, Грк и Албанец во Албанец во авион

Се возат Македонец, Грк и Албанец во авион и се случило несреќа и паднале од авионот во некоја џунгла, по некое време ги нашле...

Во четврток е Благовец, еве што треба да направат оние кои сакаат да имаат деца

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу...
- Advertisement -

Последни објави

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи...
- Advertisement -

Препорачано

- Advertisement -

ПРЕПОРАЧАНОRELATED
Recommended to you

Што се случува кога мува ќе слета на тебе и зошто тие избираат да слетаат на одредени луѓе?

Експертите кажуваат зошто мувата ризикува да слета на вашата...
error: Содржината е заклучена!