Препорачано

Featured posts

Кога храната не се вари правилно, таа подлежи на размножување на бактерии, габи или паразити, микроорганизми на кои им одговара таква средина за живот. Микробите сакаат „валкана“ средина. „Детокcикацијата е задолжителна кога некој има висок холестерол и замастен црн дроб“,...
Пoлициjaтa вo Итaлиja ja yaпcи мeдицинckaтa cecтpa oд Пaлepмo зa koja co oфициjaлнa иcтpaгa бeшe yтвpдeнo ги лaжиpaлa cepтифиkaтитe нa лицaтa koи oдбивaлe дa бидaт виcтинckи вakциниpaни и нe им ja вбpизгyвaлa вakцинaтa вo paka. Пpeглeдoт нa тajнo пocтaвeнитe kaмepи...
Големиот христијански празник Водокрст се празнува на 18 јануари и е еден од непостојаните празници. На осумнаесетти јануари православниот народ го празнува Водокрст. Обичаите налагаат на овој ден да постиме строго на вода за да се подготвиме за пиење...
Православните верници денес го празнуваат големиот Христијански празник, Крстовден. Зимскиот Крстовден никогаш не го менува датумот и се слави еден ден пред Богојавление – Водици. Како и секој голем христијански празник, постот е задолжителен и ригорозен, па најдобро би било,...
Обичаи и верувања на празникот Свети Игнатиј Богоносец – еве што треба да направите на 2 јануари – причитајте ја оваа молитва! Православните верници на 2 јануари го слават празникот посветен на Свети Игнатиј Богоносец, а воедно ова е...
Нова година, нова среќа! Некои од хороскопските знаци дефинитивно ќе се чувствуваат како миленици на судбината. Ќе потонат во луксуз и се ќе им се случува како учебник. Грижите и проблемите ќе останат во старата година, а од новата...
Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани, каде вчера беа погребани речиси половината од загинатите во автобуската несреќа. Садики, зборувајќи за бугарската bTV,...
Видов вакцинирани луѓе и тие не беа сериозно болни. Сè уште сме на почеток што се однесува до новиот сој, но она што го гледаме засега ни дава надеж, вели д-р Анжелик Кеце која лекува заразени со омикрон во...
Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава ќе биде во износ од минимални 11.457 денари. Според податоците за движењето на нето/бруто платата по вработен, К-15...
Портпаролката на главниот обвинител на Бугарија Сијка Милева, денеска на прес-конференција со заменик-јавниот обвинител на Бугарија Борислав Сарафов изјави дека на местото на трагедијата се пронајдени 44 тела. Таа информира дека се сретнала со преживеаниот маж кој и раскажал како...
error: Содржината е заклучена!