Препорачано

Featured posts

Бидејќи глумел дека е на боледување и наместо да седи дома одел по кафулиња, жител на место во близина на Линц, Австрија, треба да му плати на работодавачот околу 8.000 евра. Имено, работодавачот, бидејќи му било сомнително дека неговиот вработен...
Со радост споделуваме дека клучевите од третиот стан од инстант лозот „Доме, сладок доме“ ги предадовме на Рајне и Никола Лазаревски од Скопје. За само 100 денари, четиричлено семејство ќе влезе во својот нов дом „изгребан“ на инстант лозот Доме,...
Царот Константин Велики и неговата мајка, царицата Елена, за нивните заслуги во признавањето и ширењето на христијанството Светата црква ги прогласила за светители и рамноапостолни, што значи по значење рамни на апостолите. Царот Константин спаѓа меѓу најзначајните личности во...
Кога велиме кум првата асоцијација која ни паѓа на памет е пријател за цел живот, кој никогаш нема да ве предаде и секогаш ќе биде покрај вас како дел од вашето семејство и на него може во секое време...
Неколку месеци откако ќе закрепнат од благата инфекција на Ковид-19, луѓето сè уште имаат имуни клетки кои произведуваат антитела против коронавирусот, според студијата која била спроведена на Медицинскиот факултет во Вашингтон. Истражувачите откриле дека таквите клетки можат да опстанат во...
52-годишниот Зоран Нацевски од Скопје со солзи во очите пред камерата на ТВ Алфа зборуваше за голготата низ која поминал лекувајќи се во болница откако се заразил со вирусот Ковид 19. Тој вели дека го живее вториот живот иако 26-дневната...
Специјалистот по медицинска биохемија д-р Ана Момировска открива која вакцина најбрзо создава имунитет против коронавирусот. Во интервју за „А1он“ вели дека најефикасна е вакцината на „Фајзер“, антитела најбрзо создавале младите луѓе. -Според наши податоци антитела полесно и побрзо се создаваат кај...
Алиша Бруер минатата година ја симна популарната апликација за споделување видеа ТикТок за да се забавува во текот на бесконечната самоизолација. Откако нејзините видеoзаписи почнаа да собираат милиони прегледи, не требаше многу време за ловците на профит да ја „намирисаат“....
Една петина од вакцинираните со кинеска вакцина во Србија немаат очекуван резултат од вакцинацијата и тоа се главно постари од 70 години, покажува студија на Институтот за медицински истражувања. Студијата која од февруари ја спродува научен тим од Центарот за...
УХМР најавија дека денеска и деновиве ќе има силно невреме, со дожд, град, ветер и грмотевици. Познато е меѓу народот дека кога грми треба да изгаснеме се дома, за да не удри гром, но дали е тоа точно и...
error: Содржината е заклучена!